Citrin je oduvek cenjen kao dar Sunca. U staroj Grčkoj nošen je protiv zmijskih otrova i loših misli. Rimljani su od citrina počeli da prave prekrasan nakit. Naglo je postao popularan u doba romantizma. Na njega se gledalo kao na kamen trgovaca jer se smatralo da poboljšava poslovnu komunikaciju, povećava prodaju, privlači novac i posao. Stoga se kristal citrina stavljao u kasu, novčanik, torbe ili na račune radi povećavanja imovine. Takođe spada u kamen velikodušnosti  i nesebičnosti jer podstiče deljene i darivanje.

Citrin je kamen sunčeve energije. Ima element vatre i projektivnu energiju. U duhovnim praksama se koristi za prelazak s nižeg na viši nivo svesti i upoznavanje našeg sopstva. Prozračni i zlatni tonovi u citrinu oživljavaju žar kreativnosti i volju za novim spoznajama. Topla energija podstiče optimizam i duhovno bogatstvo. Deluje kao filter i regenerator energije i svom nosiocu predaje toplinu. Pomaže nam da prebrodimo nemire, strahove i nazadovoljstvo koji vremenom mogu prerasti u teške depresije. Daruje nam mir, uravnoteženost i unutarnju harmoniju koja utiče na naš imunitet. Podstiče dobro raspolaženje. Položen na srčanu čakru, ublažava nemirno srce i daje osećaj sigurnosti.

Zabeležena su brojna lekovita svojstva citrina. Osim što pojačava imunitet, podstiče rad žlezda i bubrega, te obnavljanje tkiva, dobro utiče na lečenje šećerne bolesti jer reguliše proizvodnju insulina, jača pankreas i pomaže kod problema probave uzrokovanih psihosomatskim stanjem i stresom. Pročišćava krv i creva od toksina koji uzrokuju bolesti kože pa je pokazao dobre rezultate u lečenju ekcema, alergijskihm, infektivnih, autoimunih i drugih bolesti kože. Podstiče stvaranje belih krvnih zrnaca u slučaju nedostatka istih. Položen na grkljan, leči disajne puteve i bronhitis.

Najjači uticaj citrin ima na čakri solarnog pleksusa (pupčanoj) koja se nalazi u predelu stomaka. Zajedno sa ostalim kristalima žute boje, citrin otvara ovu čakru i na taj način na fizičkom nivou reguliše rad trbušnih organa.

Previous Post Ametist
Next Post Dimni Kvarc (Čađavac)